Mniej Slajdów – Więcej Sensu®

Slajdy PowerPoint wykorzystywane są także poza biznesem

Slajdy pozostają najczęściej wewnętrznymi dokumentami spółek. Jednak można wskazać przykłady prezentacji, które wpływały na bieg spraw i postaw odbiorców poza biznesem.

Niewątpliwie slajd o Polsce jako zielonej wyspie (patrz niżej) stworzony na potrzeby wystąpień Premiera Donalda Tuska, pokazany w trzecim kwartale 2009 (a następnie aktualizowany) odegrał swoją rolę. Choć to tylko wizualizacja jednego przesłania i nie jest to kompletny slajd, to pokazuje jak wyselekcjonowana informacja i pokazana w atrakcyjny sposób, pozwala nadawcy wywrzeć wpływ na odbiorcy. Każdy, kto w tym czasie miał kontakt z polskimi mediami, będzie miał zapewne utrwalony w głowie przekaz Premiera.

Przykład slajdu z prezentacji Premiera Tuska

Późniejszy Premier Mateusz Morawiecki również wykorzystywał slajdy, by prezentować swoje plany.

Przykład slajdu Premiera Morawieckiego

Trudno o dużą ilość polskich przykładów publicznych prezentacji, ze względu na niewielką jeszcze popularność stosowania slajdów. Łatwiej przywołać zagraniczne przypadki. Jednymi z częściej komentowanych na świecie slajdami są slajdy Ala Gore’a, wiceprezydenta USA w latach 1993-2000, dotyczące globalnego ocieplenia. Jego prezentacja „An Inconvienient Truth” z początku 2003 roku, będąca odświeżeniem pokazu slajdów z lat 70. XX wieku, towarzyszyła mu w wystąpieniach na całym świecie. W 2006 roku David Guggenheim opowiedział o turnee w filmie pod tym samym tytułem, zdobywając między innymi Oskara za najlepszy film dokumentalny. Należy pamiętać, że za oprawę graficzną prezentacji odpowiadało studio graficzne Duarte.

Przykład slajdów wiceprezydenta USA Gore'a

Interesuje Cię szkolenie z prezentacji biznesowej?
Sprawdź ofertę szkoleń