Mniej Slajdów – Więcej Sensu®

Stres przed wystąpieniem publicznym - jak sobie z nim poradzić?

Paraliżujące uczucie stresu podczas wystąpienia publicznego nie jest ci obce? Drżące ręce oraz łamiący się głos, który uniemożliwia poprowadzenie danego spotkania, nawet jeśli dobrze się do niego przygotowałeś? Czy niezależnie od tego ile czasu poświęciłeś na gromadzenie materiałów, tworzenie prezentacji powerpoint, czy ćwiczenie przemówienia i tak nie jesteś zadowolony z końcowego efektu? Zastanawiasz się jak się nie stresować przed wystąpieniem publicznym i dlaczego twój własny organizm odmawia ci posłuszeństwa? Narastająca frustracja spowodowana stresem przed wystąpieniem publicznym nie daje ci funkcjonować parę dni przed tym wydarzeniem?

Dowiedz się jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym. Zapoznaj się z opinią ekspertów na ten temat, poznaj nasze wskazówki oraz metody, które faktycznie działają. Na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz udziału w warsztatach i konferencjach opracowaliśmy sposoby na stres przed wystąpieniem publicznym, którymi chętnie się z tobą podzielimy. Głęboko wierzymy, że z drobną pomocą każdy może poprawić swoje umiejętności i przygotować się do wyjścia przed szerszą publiczność. Podstawą niezbędną do osiągnięcia sukcesu jest zrozumienie mechanizmów fizjologicznej odpowiedzi organizmu na bodźce stresowe. Gdy dowiesz się, co tak naprawdę odpowiada za twoją reakcję podczas wystąpień, o wiele łatwiej będzie ci przygotować i wdrożyć konkretny plan działania, który pomoże w odniesieniu sukcesu. Odrobina pomocy merytorycznej ze strony doświadczonych trenerów, a także wyćwiczenie w sobie pewnych nawyków uspokajających, pomoże zredukować tremę przed wystąpieniem publicznym. Niedługo ten problem odejdzie w niepamięć, wszystko przed tobą. Dowiedz się jak się nie stresować przed wystąpieniem publicznym? i zmień swoje podejście do przemówień przed ludźmi.

 

Jak opanować stres przed wystąpieniem publicznym?

Zastanawiając się jak opanować stres przed wystąpieniem publicznym, warto na początku uświadomić sobie czym jest to zjawisko i dlaczego w ogóle istnieje. Wydawać by się mogło, że stres przed wystąpieniem publicznym jest szkodliwy, jednak tak naprawdę jest on człowiekowi potrzebny do funkcjonowania w pewnym stopniu. Dopiero nadmiar stresu, okazuje się szkodliwy i ma ogromny wpływ nie tylko na wystąpienie publiczne, ale też na zdrowie. Na początku odpowiedzmy sobie napytanie jak się nie stresować przed wystąpieniem publicznym i czy jest to w ogóle możliwe. Nawet najlepiej wyszkolony i doświadczony mówca będzie przejmować się swoim wystąpieniem, jest to całkowicie normalna reakcja.

 

Sprawdź jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym!

Aby podczas prezentacji czuć się pewnie, zapewnij sobie dobre przygotowanie merytoryczne do wystąpienia. Dokładnie przeanalizuj posiadane materiały, sprawdź czy twoja prezentacja powerpoint nie zawiera błędów, a także zastanów się jakie pytania mogą paść ze strony publiczności i postaraj się opracować na nie odpowiedzi w głowie. Możesz również zastanowić się również nad szkoleniem z prezentacji. Na początku walki ze stresem przed wystąpieniem publicznym zadbaj o to, aby twoja prezentacja była ciekawa i estetyczna, oraz zawierała cechy dobrej prezentacji. Przygotuj ją sobie w odpowiednim formacie na dysku zewnętrznym, a także zapisz na dysku google, aby mieć do niej dostęp z każdego miejsca na świecie. Jest to w pewnym sensie zabezpieczenie dla ciebie, jeśli z jakiegoś powodu pendrive odmówi posłuszeństwa. Jak jeszcze możesz pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym? Przećwicz swoją przemowę przed ustrem, albo zaangażuj znajomych, lub rodzinę. Poproś ich o obiektywny feedback na temat zarówno samej prezentacji, jak i całej twojej wypowiedzi. Podczas próbnego wystąpienia publicznego skup się również na gestykulacji, poprawnej dykcji oraz schludnym wyglądzie. Nie warto pomijać tych kroków podczas prób, ponieważ wyćwiczenie sobie poruszania się, czy prowadzenia dyskusji na temat prezentowanych slajdów, na pewno pomoże ci podczas głównego wydarzenia. Pamiętaj także o tym, aby panować nad mimiką swojej twarzy, uśmiech jest twoim sprzymierzeńcem, jednak staraj się aby wyszło to w sposób naturalny. Dziwne grymasy, nie będą dobrze odebrane przez słuchaczy.

 

Sposoby na stres przed wystąpieniem publicznym

Wcale nie są skomplikowane, w dużej mierze opierają się na ćwiczeniach oddechowych oraz koncentracji myśli. Jak pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym? Przede wszystkim staraj się rozluźnić, nie zadręczaj się myślami na temat zbliżającej się przemowy przed ludźmi.  Co możesz w tym celu zrobić? Odpowiednio wcześniej wyjdź na krótki spacer, porozmawiaj z bliską osobą, albo zrób coś innego, co sprawi ci przyjemność i pozwoli zająć myśli. Nie ma sensu, aby non stop myśleć o wystąpieniu publicznym, do którego jesteś dobrze przygotowany. Takie zadręczanie się myślami i tworzenie hipotetycznych scenariuszy ci nie pomoże. Nasz umysł zazwyczaj podpowiada bardzo negatywne scenariusze, a rzeczywistość zazwyczaj okazuje się bardzo przyjemna. Odbiór twojego wystąpienia na pewno będzie pozytywny. Przed samym przemówieniem możesz rozwiązać krzyżówkę, lub sudoku, co z pewnością pomoże rozruszać mózg. Jeśli to nie pomoże możesz zastanowić się nad szkoleniem z wystąpień publicznych.

 

Jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym gdy spotkanie już się zaczęło? Jeśli przed samym wystąpieniem udało ci się opanować natłok myśli, ale w chwili wyjścia na scenę, paraliżuje cię ze stresu, warto dać sobie chwilę na kilka głębokich oddechów. Możesz w myślach powtórzyć sobie, że poświęciłeś odpowiednio dużą ilość czasu, na przygotowanie się do tego wystąpienia, a także że jesteś dumny z tego, że podjąłeś się takiego wyzwania. Dawka komplementów, nawet od samego siebie, pomoże zebrać w sobie siłę niezbędną do rozpoczęcia spotkania. Stres przed wystąpieniami w trakcie spotkania powinien zacząć zanikać. Z pewnością, gdy tylko zobaczysz pozytywną reakcję publiczności, na swoje wystąpienie, zyskasz nową dawkę motywacji oraz odwagi.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak poradzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym i że wśród podanych metod znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Interesuje Cię szkolenie z prezentacji biznesowej?
Sprawdź ofertę szkoleń