Mniej Slajdów – Więcej Sensu®

Jak zrobić prezentację, aby przykuła uwagę?

Prezentacja powerpoint to potężne narzędzie, którego możliwości wykorzystania są nieograniczone. Minimalny wysiłek, odrobina przygotowania merytorycznego i ćwiczeń praktycznych z programem, pomoże ci w zapewnieniu sobie sukcesu podczas wystąpienia publicznego. Nic tak nie urozmaica spotkań z ludźmi jak estetyczna i ciekawa prezentacja. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do możliwości jakie daje ci program powerpoint, niedługo zakochasz się w nim bezpowrotnie. Nawet najlepsze przygotowanie,, może okazać się bezsensowne jeśli nie będziesz potrafił sprzedać tych informacji w odpowiedni sposób. Pomoże ci w tym oczywiście pewne wyczucie estetyki i znajomość zasad tworzenia dobrych prezentacji. Musisz bowiem wiedzieć, że slajdy, które niedługo z łatwością stworzysz, otworzą ci drogę do sukcesów, nie tylko na polu biznesowym. Jednak,aby wkład w prezentację się opłacił, należy wcześniej zapoznać się z informacjami na temat tego jak zrobić dobrą prezentację w powerpoint, aby niczego nie pominąć podczas procesu twórczego.

 

Jak zrobić prezentację w powerpoint - podstawowe zasady

Wiele osób stojących przed zadaniem, polegającym na przygotowaniu się do wystąpienia publicznego, zastanawia się jak zrobić dobrą prezentację, aby wszystko poszło po ich myśli. Przygotowaliśmy dla ciebie szereg praktycznych informacji, które pomogą ci w realizacji tego zadania. Wnikliwe zapoznanie się z nimi pozwoli ci odnieść sukces, dzięki czemu już niedługo staniesz się mistrzem prezentacji w powerpoint. Dawka wiedzy, którą dla ciebie przygotowaliśmy na pewno przyda ci się niezależnie do twojego poziomu zaawansowania. Znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki, które pomogą ci stworzyć najlepszą prezentację przy minimalnym wysiłku. Jeśli jednak mimo zapoznania się z poradnikiem poczujesz, że brakuje ci pewnych informacji na temat pracy z programem, zapraszamy od udziału w naszych szkoleniach z prezentacji.

 

Czy wiedza na temat tworzenia prezentacji jest ci potrzebna?

Na początku odpowiemy sobie na pytanie jak zrobić prezentacje, aby była ciekawa i pomogła w realizacji konkretnego celu? Program powerpoint pozwala na przekazanie swoich myśli oraz konkretnych informacji, grafik, czy statystyk za pomocą krótkich i przejrzystych slajdów. Ciężko wyobrazić sobie teraz spotkanie biznesowe, meeting wewnętrzny firmy, czy prezentację nowego produktu, bez graficznego przedstawienia najważniejszych faktów. Używanie możliwości programu powerpoint stało się dla nas intuicyjne i spotkanie, które nie zostanie wzbogacone o slajdy, może nie być tak udane jak te, podczas którego mówca posiłkuje się wyłącznie, przygotowana wcześniej przemową. Jak wiadomo dodatkowe bodźce wzrokowe, pomagają w przyswajaniu nowych informacji i przyspieszają proces zapamiętywania. Z pewnością jest to niezwykle ważna informacja dla osób, które za zadanie mają przygotowanie się do wystąpienia publicznego. Każde takie spotkanie ma oczywiście wyznaczony cel, którym może być przekonanie do swoich racji, pozyskanie partnerów biznesowych, czy uzgodnienie działań, które mają zostać podjęte w firmie. Aby było to łatwiejsze, warto poznać podstawowe zasady tworzenia slajdów i wiedzieć jak zrobić ładną prezentację w powerpoint. Ten wysiłek na pewno zwróci ci się w niedalekiej przyszłości, warto również rozważyć szkolenie powerpoint.

 

Jak zrobić dobrą prezentację w powerpoint?

Przed podjęciem się tego wyzwania należy przygotować stosowne materiały, dotyczące merytorycznych aspektów twojego wystąpienia. Warto zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu, wnikliwie przestudiować i następnie wyciągnąć stosowne wnioski, które będziesz chciał przekazać swoim słuchaczom. Określenie konkretnego celu swojego wystąpienia oraz wyselekcjonowanie najistotniejszych faktów jest tutaj kluczowe. Jak wiadomo nadmiar informacji na slajdach jest jednym z najczęstszych błędów, jakie przydarzają się osobom początkującym. Aby zachować estetyczny i czytelny układ na swoich slajdach, należy zastanowić się, co chcemy przekazać słuchaczom podczas wystąpienia. Chaos nie sprzyja dobrym prezentacjom w powerpoint. Same wystąpienie publiczne z prezentacją powerpoint nie powinno być przesadnie długie, ponieważ wiadomo, że skupienie słuchaczy z czasem zacznie maleć. Najważniejsze informacje powinny zostać przekazane na początku spotkania, a potem przypomniane w krótkim podsumowaniu na samym końcu. Sama prezentacja raczej nie powinna przekraczać 20 slajdów.

 

Z początkowych aspektów zostaje nam do omówienia jeszcze jedna kwestia. Odpowiedź na pytanie w czym zrobić prezentację jest jednak bardzo prosta. Najlepszy do takiego zadania będzie niezawodny i bardzo intuicyjny program Powerpoint. Jak wiadomo pakiet biurowy od Microsoft Office, to zestaw narzędzi, które warto poznać. Wiele z nich przyda się niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej drogi zawodowej, czy już na jej szczycie. Sam Powerpoint nie jest trudny w obsłudze, a dla osoby początkującej jest to na pewno niezwykle istotne, aby nie musiała inwestować na początek zbyt dużo czasu, aby płynnie się poruszać w tym programie. Warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami, dotyczącymi pracy w Powerpoint, aby od początku swojej przygody tworzyć dobre i ładne slajdy. Na szczęście nie jest skomplikowane, a dla osób, które potrzebują pomocy, w internecie znajdzie się wiele poradników instruktażowych oraz szkoleń. Opanowanie podstawowych zasad pracy w programie nie zajmie ci dużo czasu, a efekty swojego skupienia i zaangażowania, szybko zauważysz po skończonej pracy i przedstawionym wystąpieniu.

 

Praktyczne wskazówki jak zrobić prezentację powerpoint.

Dobra prezentacja powinna być czytelna oraz estetyczna. Nawet jeśli w codziennym życiu nie przykładasz zbytniej uwagi do takich aspektów, teraz podczas pracy z programem powerpoint, lepiej wziąć sobie do serca pewne zasady tworzenia ładne j prezentacji. Jak wiadomo slajdy powinny przyciągać uwagę słuchaczy, jednak nie można przesadzić z kolorami, czy grafikami w żadną ze stron.. Najlepiej przygotować sobie paletę około 5 kolorów, których będziesz się trzymać, podczas tworzenia swoich slajdów. Powinny one dobrze razem się komponować i stanowić spójną całość. Podczas dobierania kolorów tła oraz czcionki musisz być pewny, że wszystko będzie dobrze widoczne. Kontrast między nimi powinien być spory, aby nawet ze znacznej odległości, słuchacze mogli przeczytać treść prezentowane przez ciebie podczas wystąpienia. W razie wątpliwości, możesz zawsze zdać się na bezpieczne połączenie białego oraz czarnego koloru. Co jeszcze musisz wiedzieć z informacji o tym jak zrobić prezentację na powerpoint?

 

Jeśli chodzi o czcionkę wybierz estetyczną oraz czytelną, zamiast niestandardowych wzorów. Zależy ci przecież na dobry odbiorze swojego wystąpienia, a intrygujące zawijasy, mogą zaburzyć jego odbiór. Zwróć także uwagę na to, czy wybrana przez ciebie czcionka posiada polskie znaki, ponieważ nic tak nie psuje odbioru danego slajdu jak niepasujące do całości, pojedyncze litery. Wielkość pól tekstowych powinna być dopasowana do danego rozkładu na każdym slajdzie. Czcionka musi być takiej wielkości, aby spokojnie dało się ją rozczytać. Generalnie ilość tekstu nie powinna być przytłaczająca, ponieważ natłok informacji zanudzi twoich odbiorców i stracisz w ten sposób ich skupienie. Lepiej pozostawić na slajdzie najważniejszy fakt, jedną myśl przewodnią o której będziesz opowiadać.

 

Nie powinno zdarzyć się również tak, że treść na slajdach będzie twoim konspektem. To znaczy, że nie powinieneś czytać tego, co przedstawione zostało na prezentacji. Ma ona być narzędziem posiłkowym, który ułatwi słuchaczom przyswojenie informacji. Zamiast tekstu lepiej skupić się na grafikach, zdjęciach, tabelach oraz schematach, które potrafisz w sposób ciekawy omówić. Z racji iż są to dodatkowe elementy, które mają wzbogacić twoje slajdy, powinny być czytelne i dobrej jakości. Jak wiadomo grafika często lepiej zostaje w pamięci, niż kilka linijek tekstu, dlatego warto się nimi posiłkować. Jednak tak jak ze wszystkim,  należy zachować umiar. Nie można przesadzić z ilością zdjęć na jednym slajdzie, ponieważ zmniejszy to jego czytelność. Jeśli posiadasz dobrej jakości fotografie, możesz poświęcić na nią nawet całą powierzchnię jednego slajdu. Gdy chcesz do zdjęcia dołożyć podpis, pamiętaj aby czcionka była w odpowiednim kontrastowym kolorze, żeby nie wtopiła się w tło.

 

Jak zrobić ładną prezentację -szablony

Szata graficzna jakiej używasz podczas tworzenia jest naprawdę istotna. Jeśli chcesz stworzyć dobrą jakościowo prezentacje, warto zastanowić się, czy zamiast korzystać z gotowych motywów dostępnych w programie Powerpoint, nie lepiej stworzyć własnego. Unikalny i estetyczny motyw pomoże ci nadać projektowi indywidualnego charakteru, co na pewno zostanie zauważone przez słuchaczy i bardzo pozytywnie odebrane. Sam proces tworzenia nie jest skomplikowany, chociaż wymaga odrobiny pewności przy pracy z programem. Warto jednak zainwestować czas w to, aby twoje slajdy stały się niepowtarzalne, ponieważ na pewno zaowocuje to niemałymi sukcesami. Więcej informacji znajdziesz w artykule szablon prezentacji powerpoint.

Interesuje Cię szkolenie z prezentacji biznesowej?
Sprawdź ofertę szkoleń