Mniej Slajdów – Więcej Sensu®

Storyline prezentacji, czyli metainformacyjny i informacyjny spis treści

W toku prac nad fabułą prezentacji koniecznym jest przygotowanie jej spisu treści, który stopniowo rozszerzany i aktualizowany będzie naszym konspektem prezentacji. Można go tworzyć na papierze, ale jako że spis treści ma formę wypunktowanej listy, to najlepiej pisać go sobie w edytorze tekstu np. Wordzie. Wyróżniam dwa spisy treści (storyline) – metainformacyjny i informacyjny. Ten pierwszy można stworzyć nawet w fazie analizy danych. Zawiera metainformacyjne hasła, czyli nazwy zakresów informacji, jakie chcemy zawrzeć w naszej prezentacji. Od razu przejdę do przykładu. Załóżmy, że robimy prezentację o naszym planie odchudzania. Wówczas możemy nakreślić sobie taki oto plan metainformacyjny:

Tytuł: Moje podejście do odchudzania

  1. Tło materiału.
  2. Przejawy mojej nadwagi
  3. Moje wskaźniki i umiejscowienie w typologiach
  4. Źródła mojej motywacji do odchudzania
  5. Plan żywieniowy
  6. Plan ćwiczeń
  7. Plan zabiegów kosmetycznych
  8. Dalsze działania: plan przekucia własnych doświadczeń na biznes

Osiem punktów nie daje nam żadnej konkretnej informacji o tym, co chcę powiedzieć. Ale daje już nam strukturę dalszych prac nad prezentacją. Określa zakresy, w jakich będziemy się chcieli wypowiedzieć.

Gdy już zbierzemy cały materiał analityczny, omówimy z naszym trenerem plan działań, poczytamy informacje na forach i stronach internetowych, skonsultujemy się z przyjaciółmi, którym się udało schudnąć to możemy dojść do wniosków i wypełnić nasz plan treścią, czyli informacjami. Może to wyglądać tak:

Tytuł: Podejście Mirka do odchudzania

  1. Materiał opracowany na potrzeby bloga
  2. Duży brzuch, rozmiar 40 spodni oraz zadyszka przy wchodzeniu po schodach sugerują, że mam nadwagę
  3. Mój wskaźnik BMI to 32, poziom tkanki tłuszczowej wynosi 22% a sylwetkę mam typu gruszki
  4. Chcę schudnąć, by ubierać się w modne ciuchy i wzbudzać zainteresowanie kobiet w restauracji
  5. Wykluczam z jadłospisu tłuste potrawy, narzucam sobie regularne  posiłków dzienne, a 30% kalorii ma pochodzić z warzyw
  6. Co dwa dni będę przez godzinę ćwiczył na siłowni – zarówno ćwiczenia na maszynach jak i kardio
  7. Odbędę serię 7 zabiegów w kapsule Power Slim
  8. Będę rejestrował swoje działania na blogu, a potem wydam książkę o moich zmaganiach

I tak oto, nasze wnioski, uporządkowane tworzą strukturę prezentacji. Widzisz różnice między informacją a metainformacją? Mam nadzieję, że tak. Kiedyś skoncentruję się tylko na tym zagadnieniu. Ale teraz popatrz na stworzony informacyjny spis treści – poszczególne punkty powinny stać się nagłówkami poszczególnych slajdów. I pod nie należy stworzyć wizualizację. A to już wiesz jak zrobić – wpierw na kartce tworzyć storyboard, a potem zaczynasz rysować slajdy w Power Poincie.

Interesuje Cię szkolenie z prezentacji biznesowej?
Sprawdź ofertę szkoleń