Mniej Slajdów – Więcej Sensu®

Prezentacja sprzedażowa - jak powinna wyglądać?

Przygotowanie się do prezentacji sprzedażowej często stanowi nie lada wyzwanie, dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie i nie tylko. W zależności od aktualnego zadania, bo tak możemy nazwać każdą prezentację nowego produktu, z którym chcemy zadebiutować na rynku, musimy zastanowić się jak powinniśmy do niego podejść.  Niezależnie od tego czy produkt, który mamy do zaoferowania jest skierowany do szerokiej czy wąskiej grupy społeczeństwa, należy rozważyć wiele czynników, które będą przydatne podczas spotkania. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne, właściwe określenie celu oraz znajomość wymagań klientów, do których chcemy trafić jest niezbędne.  Nie podlega to dyskusji i każdy jest tego świadomy. Łatwiej jednak planuje się takie przedsięwzięcie niż faktycznie realizuje prezentację produktu. Warto uświadomić sobie, że nie powinna być ona dla nas nieprzyjemnym zleceniem, tylko pozytywnym wyzwaniem, z którym należy się zmierzyć. Aby poznać sekrety dobrej prezentacji sprzedaży produktu, zapraszamy do naszego artykułu. Krok po kroku wyjaśnimy ci na czym należy się skupić, aby odnieść sukces.

 

W dzisiejszych czasach małe i duże firmy prześcigają się w pomysłach jak zachęcić klienta do swoich produktów. Wielkie, często nachalne reklamy pojawiają się w praktycznie każdym miejscu i mamy z nimi styczność codziennie w domu, na mieście, a nawet w pracy. Firmy bombardują nas prezentacja nowych produktów, przez co przestajemy zwracać na nie uwagę. Im więcej bodźców na nas oddziałuje, tym trudniej jest skupić naszą uwagę i zainteresować wzrok na czymś, dłużej niż kilka sekund. Jak przebić się przez mur słabych jakościowo prezentacji sprzedażowych i stworzyć coś, co w znacznym stopniu odbiega od dzisiejszych standardów? Odpowiedzią na większość pytań, które dziś rozważymy będzie skrupulatne przygotowanie, dobry pomysł oraz umiejętność jego zrealizowania.

 

Prezentacja produktu - najpierw zastanów się co próbujesz sprzedać!

Jeśli przygotowujesz się do wprowadzenia na rynek nowego produktu i odpowiedzialność za reklamę w postaci prezentacji sprzedażowej spadła na ciebie, warto rozpocząć cały ten proces od zadania sobie prostego pytania. Co planuje sprzedać oraz w jaki sposób chce to osiągnąć? Najlepiej zacząć od zdefiniowania problemu, który twój produkt potrafi rozwiązać. A jeżeli masz problem z dodaniem właściwych slajdów, sprawdź czym jest nasza korekta slajdów.

 

Nie sztuką jest stworzyć obszerną prezentację produktu w programie PowerPoint, wyjść do ludzi i rzucić hasło, że twój produkt będzie najlepszy. Słuchaczy to nie usatysfakcjonuje, produkt nie zyska popularności, a ty nie będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery. Kluczem do sukcesu jest wnikliwa analiza zalet oraz wad produktu, a także sposób samej jego prezentacji. Dobry mówca potrafi przedstawić produkt w sposób innowacyjny, a co za tym idzie, odpowiednio go sprzedać - jeśli znamy wszystkie szczegóły, a podczas prezentacji produktu, podajemy konkretne przykłady jego wykorzystania, to w oczach klienta wypadniemy lepiej. Prowadzący prezentację powinien wybronić się także w momencie, gdy padną nieprzychylne komentarze. Z pełnym szacunkiem powinien udowodnić słuchaczom, że posiada coś, co odmieni w znacznym stopniu ich codzienne życie.

 

Prezentacja sprzedażowa - w jaki sposób chcesz to zrobić?

Nie chodzi o to, aby rzucać zaletami i chwytliwymi sloganami z rękawa, ponieważ ludzie nie zapamiętają ich wszystkich. Wcale nie musisz mieć wybitnych pomysłów. Proste, lecz chwytliwe slogany, to podstawa każdej marki, która osiągnęła sukces. Aby taki stworzyć, warto zastanowić się, co wyróżnia twój produkt wśród konkurencji. Co sprawia, że jest wyjątkowy i dlaczego ludzie go potrzebują? Pamiętaj jaka jest twoja konsumencka grupa docelowa. Nie da się stworzyć czegoś, co przemówi do każdego człowieka, w taki sam sposób. Aby przeprowadzić prezentację nowego produktu w sposób prawidłowy, musisz znać go w każdym detalu. Jeśli wiesz jakie są jego mocne strony, możesz wybrać od jednej do trzech, którymi będziesz operować najczęściej podczas spotkania. Każda z tych zalet musi mieć przełożenie na funkcjonalność produktu, który oferujesz co oznacza, że należy udowodnić słuchaczom jego wartość.

 

Uważamy, że im więcej czasu poświęci się na rozpracowanie danej sprawy oraz przygotowanie prezentacji produktu PowerPoint, tym lepsze efekty można uzyskać. Ściany tekstu nigdy nie sprawdzają się podczas przemówień oraz prezentacji, dlatego znacznie lepszym pomysłem jest postawienie na wykres, grafikę, czy krótkie i łatwe do zapamiętania informacje. Twoich klientów przekonasz za pomocą prostych grafiki oraz liczb.  Aby udowodnić im wyższość swojego produkt, podaj rzeczywiste liczby oraz wartości, które możesz poprzeć badaniami i ankietami społecznymi. Twój klient musi dokładnie wiedzieć za co zapłaci. Aby mieć pewność, że prezentacja dotrze do jak największej ilości słuchaczy warto wykorzystać w niej różne metody, aby zaangażować różne zmysły potencjalnych klientów: wzrok, słuch, a także dotyk. Jeśli tylko jest to możliwe, pokaż swoim słuchaczom to co oferujesz, pozwól im dokładnie zapoznać się z danym produktem.

 

Prezentacja produktu - jak ją poprowadzić?

Ważne jest poświęcenie odpowiednio dużej ilości czasu na zapoznanie się z tym, co chcemy sprzedać, ponieważ tylko dzięki temu ustalimy jaki jest cel naszej prezentacji sprzedażowej. Gdy przeanalizujemy wnikliwie cały case, najpierw musimy przekonać samych siebie, że to, co przedstawimy niedługo słuchaczom jest świetnym pomysłem. Jeśli sami nie wierzymy w swoje słowa, w jaki sposób chcemy zachwycić nimi innych? Pewność siebie to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć sukces sprzedażowy potrzebny jest ambitny plan działania, lecz to też same w sobie nie daje to od razu gwarancji sukcesu. Nawet najlepszy i najbardziej skrupulatnie przygotowana prezentacja sprzedażowa może nie zostać właściwie odebrana przez słuchaczy, jeśli zostanie powierzona niewłaściwej osobie.

Sprawdź naszą metodę MSWS

Nie każdy od razu czuje się na siłach, aby przeprowadzić spotkanie, na którym ważą się dalsze losy firmy. Nie należy jednak się tym przesadnie denerwować. Mamy spore doświadczenie w tym temacie i uważamy, że odpowiednie przygotowanie oraz trening, pozwoli wam dołączyć do grona profesjonalistów. Z naszą pomocą poznasz tajniki gromadzenia i segregowania potrzebnych informacji, tworzenia dobrych jakościowo prezentacji oraz prowadzenia ich w sposób ciekawy dla odbiorców. Na naszej stronie możesz znaleźć przykłady prezentacji różnych produktów wraz z błędami, które wychwyciliśmy. Wnikliwa analiza materiałów, które dla was przygotowaliśmy pomoże wam w poprowadzeniu najbliższej prezentacji produktu i dalszych sukcesach zawodowych.

Nasz artykuł miał na celu przybliżenie wam tematu prezentacji sprzedażowej, staraliśmy się zawrzeć w nim garść przydatnych informacji, które możecie wykorzystać przy swoim następnym projekcie. Mamy nadzieję, że każda prezentacja produktu, która od teraz przeprowadzicie poskutkuje wymiernym sukcesem. Po więcej rad dotyczących prezentacji produktu w formie PowerPoint oraz wygłaszania dobrych przemówień wraz z przykładami zapraszamy na naszego bloga.

Przeczytaj więcej o naszym szkoleniu z prezentacji

Interesuje Cię szkolenie z prezentacji biznesowej?
Sprawdź ofertę szkoleń