Prezentacje wykonywane w programie Powerpoint zdecydowanie pomagają urozmaicić spotkania biznesowe i w bardziej przystępny sposób przedstawić słuchaczom dane treści. Z jej pomocą, możemy z łatwością przedstawić strukturę firmy, najważniejsze cele biznesowe, czy zaprezentować nowy produkt, który ma wkroczyć na rynek. Jest to narzędzie niezwykle wygodne i proste w obsłudze, którego opanowanie nie zajmuje dużo czasu. Podstawowe informację na temat obsługi powerpointa są powszechnie dostępne, dlatego naprawdę łatwo można rozpocząć pracę z tym programem. Warto również zapoznać się z bogatą ofertą szkoleń, które odpowiadają potrzebom nawet najbardziej wymagających osób. Dbając jednak o rozwój osobisty, warto podnieść swoje kwalifikacje i zainteresować się bardziej zaawansowanymi funkcjami tego programu, a także dokładnymi zasadami, dotyczącymi tworzenia slajdów. Nie są one skomplikowane, jednak wymagają uważności oraz wyćwiczenia pewnych umiejętności. Na pewno warto podjąć się tego wyzwania, ponieważ powerpoint sprawdza się w wielu sytuacjach. Przedstawimy co to jest prezentacja multimedialna, jaka jest jej definicja i jak ją zrobić, aby była dobrej jakości.
Rozpoczynając rozważania na temat prezentacji multimedialnych, warto zastanowić się do czego przydaje się to w pracy. Z pomocą slajdów, łatwiej jest dotrzeć do większego grona słuchaczy, ponieważ podczas prezentacji otrzymują oni więcej bodźców. Krótkie, ale treściwe slajdy, lepiej zostają w pamięci, niż same przemówienie. Ciekawe grafiki, dane liczbowe oraz statystyki i przewidywania, również lepiej przedstawić w formie prezentacji. Wielu słuchaczy jest przecież wzrokowcami, dlatego też potrzebują takich bodźców, aby lepiej zrozumieć sens twojego wystąpienia. Prezentacje multimedialne powerpoint przydają się w praktycznie każdej branży, zarówno w dużych jak i mniejszych firmach oraz korporacjach. Używane są na spotkaniach zarządu, spotkaniach biznesowych, konferencjach, szkoleniach oraz kursach dla pracowników. Większość spotkań nie byłaby tak interesująca, a co za tym idzie udana, bez tego elementu. Prezentacja multimedialna co to jest? To przede wszystkim dobre narzędzie, które umożliwia komunikację na różnych rodzajach spotkań. Przydatna okazuje się zarówno podczas rozmów zinwestorami jak i klientami, a także na wewnętrznych spotkaniach w firmie.
Szukając odpowiedzi na pytanie, czym jest prezentacja multimedialna, można spotkać się w internecie z wieloma definicjami, które w różny sposób oddają sens tego wystąpienia. Aby zasadniczo można powiedzieć, że jest to materiał, przygotowany oczywiście w formie elektronicznej, który ma zostać przedstawiony odbiorcom w konkretnym celu. Cel ten zależy już od rodzaju spotkania, ale jak najbardziej może dotyczyć rozwoju biznesowego. W praktyce prezentacja multimedialna to po prostu slajdy, które zawierają krótkie teksty, lub w sposób graficzny przedstawiają dane informacje. Po przygotowaniu takiego dodatku do wystąpienia, można z łatwością je zaprezentować szerokiemu gronu. Wystarczy do tego rzutnik oraz komputer.
Przekazywanie informacji w różnej formie nie jest skomplikowane, jednak zdarza się, że jest ich tak dużo, że trudno je właściwie uporządkować. Mimo najszczerszych starań wypowiedź robi się wtedy chaotyczna i nieatrakcyjna dla odbiorców. Prezentacja multimedialna pomaga pozbierać najważniejsze myśli i przedstawić je w jasny sposób. Możliwości jakie daje program Powerpoint są naprawdę spore, ponieważ posilenie się tabelami, grafami, filmami, wykresami, czy mapami myśli, bardzo urozmaica wystąpienie publiczne i powoduje jego lepszy odbiór. Co ciekawe przygotowanie takiej prezentacji, wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Osoby świadome podstawowych zasad i unikające kluczowych błędów, poradzą sobie z tym zadaniem bez problemu. Multimedialna prezentacja jest o tyle wygodna, że można przedstawić ją w dowolnym miejscu na świecie, wystarczy do tego posiadanie laptopa.
Niewątpliwie jest ich całkiem sporo, zarówno dla samego pracownika jak i całej organizacji,dlatego przygotowując się do tworzenia slajdów, warto zrobić to dobrze. Ciekawa prezentacja to krótsze, bardziej treściwe spotkania i większa łatwość w podejmowaniu decyzji. Odpowiednio poprowadzone wystąpienie jest również ważne w celu późniejszej dyskusji, która zaważy o losach danego projektu. Warto znać się na prezentacjach multimedialnych,ponieważ każdy w którymś momencie rozwoju kariery, będzie musiał jakąś stworzyć. Jest to bardzo przydatna umiejętność, która może zaważyć na ścieżce biznesowej i otworzyć drzwi na nowe możliwości. Dlatego też teraz przedstawimy szereg rad, które pomogą Ci przygotować się do tego zadania. Opracowaliśmy jena podstawie materiału, który prezentowany jest podczas naszych szkoleń z obsługi programu Powerpoint, które stworzyli dla was doświadczeni trenerzy.
Prezentacja multimedialna nie jest trudna do zrobienia, ponieważ sam program Powerpoint jest bardzo intuicyjny. Jednak, aby była dobrej jakości i zaciekawiła odbiorców, należy stosować się do zasad, czyli 5 kroków Mniej Slajdów - Więcej Sensu. Z ich pomocą spędzicie znacznie mniej czasu nad slajdami, a mimo to będą bardzo dobre i ciekawe dla słuchaczy. Czego chcieć więcej?
Przygotowując się do stworzenia prezentacji multimedialnej,która ma zostać zaprezentowana na istotnym spotkaniu, należy zastanowić się nadsensem i celem swojego wystąpienia. Jest to niezbędny krok, który musi zostać dokładnie przemyślany, w celu zaplanowania dalszych działań. Należy skrupulatnie przeanalizować, co dokładnie chcemy przekazać, w jakim czasie i jakich warunkach. Rozpoczęcie pracy od określenia celu oraz adresata prezentacji, pomoże sprawnie poradzić sobie z całością. Warto zapoznać się ze swoimi słuchaczami, a także upewnić się ile dokładnie trwać będzie dane spotkanie.
Kolejnym krokiem jest zebranie wszystkich kluczowych dla danego wystąpienia informacji, odpowiednie ich posegregowanie, stworzenie spisu treści oraz określenie głównej myśli swojej wypowiedzi. Podczas analizowania informacji, niezbędnych do przygotowania prezentacji multimedialnej w Powerpoint, warto również wysnuć wstępne wnioski, które będą przedstawione słuchaczom. Na tym etapie warto zastanowić się jakie aspekty mogą szczególnie zainteresować odbiorcę, postawić się w jego miejscu i spróbować przygotować się na dyskusję, która może się wywiązać po spotkaniu.
Gdy wszystkie przygotowania merytoryczne zostaną dopełnione, wreszcie można zabrać się do pracy z samym programem Powerpoint. Podstawą tworzenia dobrych jakościowo slajdów jest plan fabuły prezentacji, który stanowić będzie szkielet wystąpienia. Należy zaplanować dokładną ilość slajdów, tak aby całość była spójna i sensowna, ale też ciekawa. W prezentacji multimedialnej powinny znaleźć się najważniejsze informacje, wnioski, myśli, czy istotne statystyki. Nie ma być to obszerna broszura, a jedynie urywek całego wystąpienia, który zawiera jego najważniejsze przesłanie.
Na odbiór całego wystąpienia ma wpływ naprawdę wiele czynników, które należy poznać przed rozpoczęciem pracy nad slajdami. Aby prezentacja multimedialna powerpoint była czytelna i ciekawa dla odbiorców należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie informacji na danych slajdach. Ważne jest także, aby przeanalizować szatę graficzną, ilość oraz ułożenie grafik i aspekty takie jak, np. wielkość czcionki. Do prawidłowej realizacji tego podpunktu przydaje się 10 ważnych funkcji powerpointa, które możecie poznać podczas organizowanego przez nas szkolenia z prezentacji.
Gdy slajdy są już gotowe, pozostaje tylko kwestia samego przygotowania się do wystąpienia. Jak wiadomo, nawet najlepsza prezentacja w Powerpoincie nie gwarantuje odniesienia sukcesu podczas spotkania ze słuchaczami. Jest to wyłącznie narzędzie pomocnicze,które ma ogromną moc. Jeśli osoba odpowiedzialna za przedstawienie danej prezentacji nie wie, co dokładnie powinna zrobić, to szanse na przekonanie słuchaczy zaczynają maleć. Dobry mówca wie, jak przekonać odbiorców, że to co przygotował jest atrakcyjne. Jaka powinna być osoba odpowiedzialna za prezentację multimedialną? Przede wszystkim powinna czuć się komfortowo,podczas rozmów na prezentowany temat. Taka osoba musi znać się także na cechach dobrej prezentacji, prezentowanych zagadnieniach i być gotowa do ewentualnej dyskusji w trakcie lub po spotkaniu. Równie ważne jak przygotowanie merytoryczne, jest również sama mowa ciała, czy dykcja. Wiadomy jest fakt, że nie każdy z natury potrafi poradzić sobie ze stresem, który towarzyszy takiemu zadaniu. Na szczęście podczas ćwiczeń oraz ciągłej praktyki, można doszlifować te umiejętności, aby stać się doskonałym mówcą.
Być może zainteresuje Cię również nasze szkolenie z wystąpień publicznych